English Web Site Iletisim Bilgileri
İyi Düşünülmüş Kararlar, Doğru Atılmış Adımlar

Altindag Belediyesi
Başkan
Dr. Veysel TİRYAKİ

E-Belediye
Vergi Borcu Öğrenme Online Ödeme
Altin Masa
ALTIN MASA
Sikayet ve Dilekleriniz Için
Emlak Altindag
SATILIK EMLAK
ILANLARI
Hamamönü
MOBIL YAYINLAR
Altinköy
ALTINKÖY AÇIK HAVA MÜZESI
Hamamönü
ALTINKÖY
AÇIK HAVA MÜZESI TUR
Hamamönü
HAMAMÖNÜ
Hamamönü
HAMAMÖNÜ
SANAL TUR

HamamönüULUCANLAR CEZAEVI MÜZESI
Hamamönü
ULUCANLAR
SANAL TUR
Nikah Islemleri
EVLENDİRME
Videolar
VIDEOLAR
Vefat Edenler
VEFAT EDENLER
Ulaşım
ULAŞIM

BELEDİYE'DEN HABERLER
Tarih : 7.10.2010 16:19:30

Altındağ Belediyesi’nden görülmemiş uygulama

Altındağ Belediyesi’nden görülmemiş uygulama

Türkiye’de belediyeler yaşadıkları darboğazı arsa satıp gelir elde ederek çözmeye çalışırken, Altındağ Belediyesi tam tersi bir uygulama gerçekleştirdi. 14 milyon TL ödeyerek arsa satın alan Altındağ Belediyesi, Feridun Çelik, Başpınar, Doğantepe ve Beşikkaya mahallelerinde daha önce Maliye’ye ait olan ve 1.5 yıl önce TOKİ’ye devredilen yüzlerce parçadan oluşan 141 dönümlük arsaları, TOKİ’den satın alarak o bölgede gecekondusu olan vatandaşlara uygun koşullarla satmaya başladı. Burada gecekondusu olup yıllardır tapusunu alamayan vatandaşların, 30 yıllık tapu sorunu da böylece çözülmüş olacak.

 

Daha önce pek çok kez bu mahallelerde yaşayanlarla toplantı yaptığını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bir kez daha mahalle sakinleri ile bir araya geldi.

 

“Altındağ yıllardır kaderine terkedilmiş, kimse bırakın çözümü, sorunun ne olduğunu anlamak için çaba harcamamış, benim bu bölgedeki sorunu anlamam üç yılımı aldı.” diyen Başkan Veysel Tiryaki, sorunun tespitinin ardından çözüm için büyük çaba harcadıklarını ve nihayet vatandaşı memnun edecek bir çözüm konusunda TOKİ ile anlaşmaya vardıklarını dile getirdi. 

 

Herkes satıyor, Altındağ Belediyesi alıyor

“Başlattığımız çalışmalarla Altındağ’ın pek çok yerinde gecekonduların yerini modern binalar alırken, Feridun Çelik, Başpınar, Doğantepe ve Beşikkaya Mahalleleri’nde yapılaşma bir türlü başlamıyordu. Çünkü bu bölgede önemli bir sorun vardı. 30 yıldır çözülemeyen bir sorun. O da bu bölgedeki gecekondu sahiplerinin pek çoğunun tapusu yoktu. Gecekondularının bulunduğu araziler Maliye’ye aitti. 1960’lı yıllarda bu arsalar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Mesken Dairesi’ne geçmiş. Bundan yaklaşık 1,5 yıl önce ise bu dairenin kapatılması ile bu arsalar Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne devredilmiş. Uzun zamandır bu bölge ile ilgili özel bir mücadele veriyorum. Kapı kapı dolaştım, sorunun çözümü için. Yazışmalarımıza bakarsanız, 2005 yılında başlamışız görüşmelere. Ümitsizliğe kapıldığım zamanlar da oldu açıkçası. Ama hep şuna inandım. Siz emek verirseniz Allah bu emeklerinizin karşılığını mutlaka verir. Bugün emeklerimizin karşılığını aldık çok şükür. Yaptığımız anlaşma ile bu dört mahallede TOKİ’ye ait olan büyüklüğü 10 metrekare ile 1000 metrekare arasında değişen toplamda yüzlerce parçadan oluşan 141 dönüm araziyi 14 milyon TL ödeyerek satın alıyoruz. İlk ödemeye yaptık bile. Bu sorun bu bölgede yaşayan 70-80 bin kişinin tamamını ilgilendiriyor, çünkü aynı parselde gecekondusu olduğu halde tapusu olmayan vatandaşın sorunu yıllardır çözülmediği için, tapusu olan vatandaş da yıllardır aynı kadere mahkum olmuş durumda. Bu nedenle bizim bu sorunu çözmemiz ile 70-80 bin kişiyi ilgilendiren bir sıkıntı giderilmiş olacak. ” açıklamasında bulunan Başkan Tiryaki, belediyelerin gelir elde etmek için arsa sattıkları bir dönemde böyle bir uygulamanın çok radikal olduğunu ifade etti.

 

“Arsa fiyatları 100 TL ile 230 TL arası olacak”

Başpınar, Feridun Çelik, Beşikkaya ve Doğantepe  Mahallelerinde oturan vatandaşlara  uygulamanın çok önceden duyurulduğunu, başvuru için son 15 gün kaldığını belirten Başkan Tiryaki, arsa fiyatlarını da açıkladı.

 

Bu mahallelerde TOKİ’ye ait olup Altındağ Belediyesi tarafından satın alınan arsaların vatandaşa metrekaresi 100 ile 230 TL arasından satılacağını belirten Tiryaki, ödemelerin yarısının peşin kalanının 4 yıl vadeye yayılacağını, peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim yapılacağını  sözlerine ekledi.

 

Tapusu olmayanlar rahat bir nefes aldı

 “Diyelim ki metrekaresi 100 liradan olan bir yerden 150 metrekare bir arsa aldı vatandaş. Bize ödeyeceği toplam miktar 15 bin TL. Onu da dört yılda ödeyecek. Yani 15 bin TL karşılığında bir daire sahibi olacak. Veya 100 metrekare arsası var. 50 metrekare daha alarak 150 metrekareye tamamlayacak. Ya da 200 metrekare arsası var, 100 metrekare daha alarak iki daire almak için uğraşacak. Bugün 15-20 TL’ye nerden daire alabilirsiniz. Bizim yaptığımızı babası oğluna yapmaz. Vatandaş da bunun farkında zaten. İlk defa bu soruna eğilen bir yönetim var karşılarında. Allah’ın izni ile bu işten de alnımızın akı ile çıkacağız” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Veysel Tiryaki, toplantıya katılanlardan bu bilgileri tüm mahalle sakinlerine aktarmalarını istedi. 

 

Toplantıya muhtarlar, okul yöneticileri, okul aile birliği üyeleri, dernek üyeleri ve mahallelerin ileri gelenleri katıldı. Başkan Tiryaki, toplantıda konuşulanların gecekonduda oturanlara anlatılmasının büyük önem taşıdığını, ileride mağdur olmamaları için bunun gerekli olduğunu sözlerine ekledi.


Bu habere ait diğer fotoğraflar
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 174 Puan Verildi

Yapılan Yorumlar

Geri Dön

ÖDÜLLER


KÜLTÜR SANAT